Bahrain - Premier League 05/09 16:00 20 Al Hidd v Busaiteen - View

Wikipedia - Busaiteen Club

Busaiteen (Arabic: البسيتين) is a Bahraini multi-sports club based in Busaiteen. The club competes in football, volleyball, table tennis and track and field.

Clubul de fotbal Busaiteen, cunoscut și ca Busaiteen Club, este un club de fotbal profesionist din Sitra, Bahrain. Clubul a fost fondat în 1945 și în prezent joacă în Premier League din Bahrain, prima ligă de fotbal din Bahrain.

Stadionul de acasă al lui Busaiteen este Stadionul Național din Bahrain, cu o capacitate de 24.000 de locuri. Culorile tradiționale ale clubului sunt verde și alb.

Busaiteen a câștigat Prima Ligă din Bahrain de 10 ori, Cupa Regelui Bahrainului de 9 ori și Cupa Federației Bahrainului de 6 ori. Clubul a reprezentat, de asemenea, Bahrain în competițiile de cluburi ale AFC, inclusiv în Cupa AFC.

Cea mai mare realizare a lui Busaiteen pe plan internațional a fost câștigarea Cupei Președintelui AFC în 2006. Clubul a învins Al-Wahda din Siria în finală, cu scorul de 2-1.

Busaiteen este unul dintre cele mai de succes cluburi de fotbal din Bahrain și este cunoscut pentru stilul său ofensiv de joc. Clubul are o bază mare de fani în Sitra și în toată Bahrain.