Finlanda - Korisliiga 05/03 15:30 2 Kataja Basket vs BC Nokia - View

Finlanda - Korisliiga 05/01 15:30 2 [5] BC Nokia v Kataja Basket [6] W 90-93
Finlanda - Korisliiga 04/29 15:30 2 [6] Kataja Basket v BC Nokia [5] L 80-93
Finlanda - Korisliiga 04/25 15:30 2 [5] BC Nokia v Kataja Basket [6] L 85-64
Finlanda - Korisliiga 04/22 15:30 2 [6] Kataja Basket v BC Nokia [5] W 99-75
Finlanda - Korisliiga 04/19 15:30 2 [5] BC Nokia v Kataja Basket [6] L 86-67
Finlanda - Korisliiga 04/14 14:00 3 [6] Kataja Basket v Korihait [2] W 71-70
Finlanda - Korisliiga 04/12 15:30 3 [2] Korihait v Kataja Basket [6] W 74-75
Finlanda - Korisliiga 04/09 15:30 3 [6] Kataja Basket v Korihait [2] W 91-85
Finlanda - Korisliiga 04/05 15:30 3 [2] Korihait v Kataja Basket [6] L 95-74
Finlanda - Korisliiga 03/30 15:00 1 [6] Kataja Basket v Salon Vilpas [4] L 84-90
Finlanda - Korisliiga 03/22 16:30 1 [6] BC Nokia v Kataja Basket [5] L 97-88
Finlanda - Korisliiga 03/19 16:30 1 [1] Kauhajoen Karhu v Kataja Basket [5] W 62-69

Wikipedia - Kataja Basket Club

Kataja Basket Club este un club profesionist de baschet din Joensuu, Finlanda. Echipa joacă în Liga Finlandeză de Baschet. Clubul joacă meciurile de pe teren propriu în sala Joensuu Areena. În 2015, Kataja a câștigat primul titlu național, după ce a învins pe Bisons Loimaa cu 3-2 în finala campionatului.

Joensuun Kataja (în română: Sălcii Joensuu) este un club finlandez de baschet profesionist, din orașul Joensuu. Echipa participă în prezent la Korisliiga, primul eșalon al baschetului finlandez. Kataja joacă meciurile de acasă la Joensuu Areena.

Kataja este unul dintre cele mai vechi și mai de succes cluburi de baschet din Finlanda. Echipa a câștigat 5 titluri de campionat finlandez și 8 Cupe ale Finlandei. Kataja a reprezentat, de asemenea, Finlanda în competiții europene, participând la Cupa FIBA Europe și la Liga Campionilor de Baschet.

Echipa actuală a Kataja este condusă de antrenorul principal Jukka Toijala. Lotul echipei include mai mulți jucători talentați, precum Norris Cole, Michael Frazier II și Aatu Kivimäki.

Kataja este cunoscută pentru fanii săi pasionați și atmosfera vibrantă a meciurilor de acasă. Susținătorii echipei sunt cunoscuți sub numele de "Kataja-fanit" (în română: Fanii Săluciilor) și sunt renumiți pentru loialitatea și entuziasmul lor.