Meci international 06/05 01:00 - Mexic vs Uruguay - View
Meci international 06/07 00:00 - Peru vs Uruguay - View
Copa America 06/24 01:00 1 Uruguay vs Panama - View
Copa America 06/28 01:00 2 Uruguay vs Bolivia - View
Copa America 07/02 01:00 3 Statele Unite ale Americii vs Uruguay - View

Meci international 03/26 19:30 - Coasta de Fildes v Uruguay L 2-1
Meci international 03/23 19:00 - Basque Country v Uruguay D 1-1
America de Sud - Campionatul Mondial - Calificari 11/21 23:30 6 [2] Uruguay v Bolivia [9] W 3-0
America de Sud - Campionatul Mondial - Calificari 11/17 00:00 5 [1] Argentina v Uruguay [2] W 0-2
America de Sud - Campionatul Mondial - Calificari 10/18 00:00 4 [4] Uruguay v Brazilia [2] W 2-0
America de Sud - Campionatul Mondial - Calificari 10/12 20:30 3 [3] Columbia v Uruguay [4] D 2-2
America de Sud - Campionatul Mondial - Calificari 09/12 21:00 2 [10] Ecuador v Uruguay [2] L 2-1
America de Sud - Campionatul Mondial - Calificari 09/08 23:00 1 [8] Uruguay v Chile [7] W 3-1

Failed to score 0 0 0

Echipa națională de fotbal a Uruguayului este reprezentativa țării în competițiile oficiale. De organizarea ei se ocupă Asociación Uruguaya de Fútbol (Asociația Urugayană de fotbal), membră a CONMEBOL.

Selecționata de fotbal din Uruguay a fost prima campioană mondială din istorie, câștigând turneul din 1930, ediția inaugurală a competiției pe care a găzduit-o. În 1950, Uruguayul a repetat succesul, de această dată în Brazilia, când a învins în finală chiar reprezentativa țării gazdă.

Echipa națională a Uruguayului este cea mai titrată reprezentativă la Copa América (alături de Argentina), pe care a câștigat-o de 15 ori. Mai are în palmares și două titluri olimpice.

Echipa națională de fotbal a Uruguayului (spaniolă: Selección Uruguaya de Fútbol) reprezintă Uruguay în fotbalul internațional și este condusă de Asociación Uruguaya de Fútbol (AUF). Este una dintre cele mai de succes echipe naționale de fotbal din istorie, câștigând Cupa Mondială de Fotbal de două ori, în 1930 ca gazdă și în 1950 în Brazilia, precum și 15 titluri la Copa América.

Uruguay este una dintre cele patru națiuni care au câștigat Cupa Mondială de mai multe ori, alături de Italia, Germania și Argentina. Este, de asemenea, una dintre cele trei țări, alături de Argentina și Brazilia, care au câștigat atât Cupa Mondială, cât și Copa América.

Uruguay este cunoscută pentru stilul său de joc defensiv, care a fost descris ca fiind „catenaccio” sau „betonul”. Echipa este, de asemenea, cunoscută pentru atacanții săi de talie mondială, printre care Luis Suárez și Edinson Cavani.

Jucătorii notabili ai Uruguayului din toate timpurile îi includ pe José Nasazzi, Obdulio Varela, Juan Schiaffino, Alcides Ghiggia, Enzo Francescoli, Diego Forlán și Luis Suárez.