Portugalia - Supercupa

Links
Wikipedia

The Portuguese Basketball Super Cup is a men's professional basketball competition in Portugal (Portuguese: "Supertaça de Portugal de Basquetebol") and it is played by the champions of the Portuguese league and the winners of the Portuguese Cup. It is a super cup competition. Benfica have won a record 15 trophies.

Portugalia - Supercupa este o competiție anuală de baschet care se dispută în Portugalia. Turneul este organizat de Federação Portuguesa de Basquetebol (FPB) și reunește primele patru echipe clasate în campionatul național din sezonul precedent.

Supercupa se desfășoară într-un singur meci, care are loc de obicei în luna septembrie. Echipa câștigătoare este desemnată campioana Supercupei Portugalia și primește trofeul.

Prima ediție a Supercupei Portugalia a avut loc în 2000, iar Benfica a fost prima echipă care a câștigat trofeul. De atunci, Sporting CP a câștigat cele mai multe titluri de Supercupă, cu 12 victorii.

Supercupa Portugalia este un eveniment important în calendarul baschetului portughez și oferă fanilor șansa de a vedea cele mai bune echipe din țară într-o competiție eliminatorie.