Challenger Alphen Qual

**Turneu de tenis "Challenger Alphen Qual"**

Turneul de tenis "Challenger Alphen Qual" este un turneu profesionist de tenis masculin organizat de ATP Challenger Tour. Este un turneu pe teren dur care se desfășoară la Alphen aan den Rijn, Olanda.

Turneul face parte din calendarul ATP Challenger Tour din 2015 și oferă jucătorilor puncte de clasament și premii în bani. Turneul servește ca turneu de calificare pentru tabloul principal al turneului ATP Tour 500 ABN AMRO World Tennis Tournament, care se desfășoară la Rotterdam în aceeași săptămână.

Campionatul inaugural a fost câștigat de Tallon Griekspoor, care l-a învins în finală pe Daniil Medvedev, cu scorul de 6-4, 6-4. De atunci, turneul a fost câștigat de o serie de jucători de top, inclusiv Ričardas Berankis, Cameron Norrie și Jan-Lennard Struff.

Turneul de tenis "Challenger Alphen Qual" atrage un număr mare de jucători top și oferă un divertisment captivant pentru fanii tenisului.