India Shillong 1st Division

**Turneul de Fotbal din India Shillong 1st Division**

Turneul de Fotbal din India Shillong 1st Division, cunoscut și sub numele de Prima Ligă Shillong, este o competiție anuală de fotbal care are loc în Shillong, Meghalaya, India. Este cel mai înalt nivel de fotbal din statul Meghalaya și servește drept divizie de alimentare pentru Liga 2 I-League.

**Istorie**

Turneul a fost fondat în 1948 și a fost cunoscut inițial sub numele de Liga Shillong. În 2013, liga a fost redenumită Prima Ligă Shillong.

**Format**

Prima Ligă Shillong este un turneu bazat pe promovare și retrogradare, care implică 10 cluburi. Echipele joacă una împotriva celeilalte, de două ori, într-un format de dublă rundă. Cele mai bine clasate două echipe sunt promovate în Liga 2 I-League, în timp ce ultimele două echipe sunt retrogradate în A Doua Ligă Shillong.

**Campioni**

Shillong Lajong FC este cel mai de succes club din Prima Ligă Shillong, câștigând campionatul de 11 ori. Alte cluburi notabile care au câștigat titlul includ Rangdajied United FC, Royal Wahingdoh FC și Langsning FC.

**Importanță**

Prima Ligă Shillong este o competiție importantă de fotbal în Meghalaya și în regiunea de nord-est a Indiei. Servește drept o platformă pentru tinerii fotbaliști talentați să-și demonstreze abilitățile și să progreseze în carierele lor. De asemenea, ajută la dezvoltarea fotbalului în stat și în regiune.