AFC U20 - Cupa Asiei

**Cupa Asiei AFC U20**

Cupa Asiei AFC U20 este un turneu internațional de fotbal pentru tineret organizat de Confederația Asiatică de Fotbal (AFC) pentru jucători sub 20 de ani. Turneul are loc din doi în doi ani, iar cele mai bune echipe se califică pentru Cupa Mondială FIFA U20.

**Istoric**

Prima ediție a Cupei Asiei AFC U20 a avut loc în 1959 în Malaezia. Turneul a fost câștigat de Coreea de Sud, care a învins Indonezia cu 2-1 în finală. De atunci, turneul a fost organizat în diferite țări din Asia, iar cele mai de succes echipe sunt Iranul și Arabia Saudită, care au câștigat de câte patru ori.

**Format**

Turneul este disputat de 16 echipe, care sunt împărțite în patru grupe de câte patru echipe. Primele două echipe din fiecare grupă se califică pentru faza eliminatorie, care include sferturile de finală, semifinalele și finala.

**Echipe participante**

Echipele participante la Cupa Asiei AFC U20 sunt cele mai bune echipe de tineret din Asia. Cele mai de succes echipe din turneu sunt:

* Iran (4 titluri)
* Arabia Saudită (4 titluri)
* Coreea de Sud (3 titluri)
* Irak (2 titluri)
* Japonia (2 titluri)

**Impact**

Cupa Asiei AFC U20 este un turneu important pentru dezvoltarea fotbalului de tineret în Asia. Acesta oferă o platformă pentru tinerii jucători să câștige experiență internațională și să se dezvolte la cel mai înalt nivel. Turneul joacă, de asemenea, un rol crucial în identificarea și pregătirea viitoarelor vedete ale fotbalului asiatic.