01/24 16:45 - Aj Ginnis vs Alex Vinatzer View
01/24 16:45 - Michael Matt vs Albert Popov View
01/24 16:45 - Alexander Steen Olsen vs Fabio Gstrein View
01/24 16:45 - Marc Rochat vs Tommaso Sala View
01/24 16:45 - Dave Ryding vs Timon Haugan View
01/24 16:45 - Atle Lie McGrath vs Kristoffer Jakobsen View
01/24 16:45 - Justin Murisier vs Loic Meillard View
01/24 16:45 - Clement Noel vs Daniel Yule View
01/24 16:45 - Manuel Feller vs Linus Strasser View
01/23 16:45 - Thibaut Favrot vs Alex Vinatzer View
01/23 16:45 - Patrick Feurstein vs Sam Maes View
**Turneul de schi alpin de la Schladming**

Turneul de schi alpin de la Schladming, cunoscut și sub numele de Nightrace Schladming, este o competiție anuală de schi alpin care se desfășoară în orașul Schladming, Austria. Evenimentul face parte din Cupa Mondială de Schi Alpin FIS și este unul dintre cele mai prestigioase turnee de schi alpin din lume.

**Istoria**

Turneul de schi alpin de la Schladming a fost organizat pentru prima dată în 1997, ca parte a Campionatului Mondial de Schi Alpin. Evenimentul a devenit o competiție anuală din 2009 și a fost inclus în calendarul Cupei Mondiale de Schi Alpin din 2011.

**Evenimente**

Turneul de schi alpin de la Schladming include următoarele evenimente:

* Slalom uriaș masculin
* Slalom masculin

Evenimentele se desfășoară pe pârtia Planai, care este una dintre cele mai lungi și mai abrupte pârtii din circuitul Cupei Mondiale.

**Atracții**

Turneul de schi alpin de la Schladming este renumit pentru atmosfera sa vibrantă și pentru numărul mare de spectatori. Evenimentul atrage zeci de mii de fani în fiecare an, dornici să vadă cei mai buni schiori din lume concurând pe una dintre cele mai iconice pârtii din sport.

Turneul oferă, de asemenea, o gamă largă de activități extrasportive, cum ar fi concerte și evenimente sociale. Orașul Schladming se transformă într-o lume a schiului și a distracției în timpul turneului, oferind vizitatorilor o experiență de neuitat.

**Câștigători notabili**

De-a lungul anilor, turneul de schi alpin de la Schladming a fost câștigat de unii dintre cei mai buni schiori din lume, printre care: