Commonwealth Games Women 2022

Turneul de badminton al Jocurilor Commonwealth Feminin 2022 a fost un eveniment major de badminton organizat ca parte a Jocurilor Commonwealth 2022, care au avut loc la Birmingham, Anglia, din 28 iulie până pe 8 august 2022. Evenimentul a inclus cinci discipline: simplu feminin, dublu feminin, dublu mixt, simplu feminin para și dublu feminin para.

India a dominat turneul, câștigând trei medalii de aur, o medalie de argint și o medalie de bronz. PV Sindhu a câștigat medalia de aur la simplu feminin, în timp ce Saina Nehwal a câștigat medalia de bronz. Perechea indiană de dublu, Treesa Jolly și Gayatri Gopichand, a câștigat medalia de aur la dublu feminin, în timp ce perechea de dublu mixt, Satwiksairaj Rankireddy și Chirag Shetty, a câștigat și ea medalia de aur.

Anglia a fost pe locul doi în clasamentul medaliilor, cu o medalie de aur, o medalie de argint și o medalie de bronz. Medalia de aur a fost câștigată de Marcus Ellis și Lauren Smith la dublu mixt.

Malaysia a câștigat o medalie de aur și o medalie de argint. Medalia de aur a fost câștigată de Aaron Chia și Soh Wooi Yik la dublu masculin, în timp ce medalia de argint a fost câștigată de Pearly Tan și M. Thinaah la dublu feminin.

Turneul a fost un succes, cu meciuri de înaltă calitate și un nivel ridicat de competiție.