Senegal Championnat D1 Women

Date R Gazde vs Oaspeti -
02/26 10:00 - USPA Women vs Dakar Sacre Coeur Women 2-1
Senegal Championnat D1 Women este o competiție de fotbal feminin la nivel național din Senegal. Ea este prima ligă a sistemului de fotbal feminin senegalez și este organizată de Federația Senegaleză de Fotbal (FSF).

Campionatul cuprinde 14 echipe care se confruntă într-un sistem de tur și retur, fiecare echipă jucând de două ori cu fiecare dintre celelalte echipe. Echipa cu cele mai multe puncte la finalul sezonului este încoronată campioană.

Senegal Championnat D1 Women a fost fondată în 1983, iar prima campioană a fost Jeanne d'Arc de Dakar. Echipa cu cele mai multe titluri de campioană este AS Dakar Sacré-Cœur, care a câștigat de 11 ori titlul.

Campionatul este o platformă importantă pentru jucătoarele senegaleze să-și dezvolte abilitățile și să aspire la o carieră internațională. De asemenea, servește ca teren de vânătoare pentru echipele naționale de tineret și seniori ale Senegalului.