UEFA Europa Conference League, cunoscută și sub numele de UEFA Conference League, pe scurt Conference League, este o competiție fotbalistică intercluburi europeană care a avut sezonul de debut în 2021. Este a treia competiție ca valoare, după Liga Campionilor și UEFA Europa League, fiind organizată de UEFA.

Competiția se desfășoară începând cu sezonul 2021–22 și servește drept nivelul de jos al competiției UEFA Europa League, care a fost redusă la 32 de echipe din faza grupelor. Competiția este desfășurată în principal de echipe din asociații membre UEFA de rang inferior. Nicio echipă nu se califică direct, cu 10 echipe eliminate în play-off-urile Europa League, iar restul venind din calificările pentru Europa Conference League.

**UEFA Conference League**

UEFA Conference League este o competiție fotbalistică anuală organizată de UEFA pentru cluburi din asociațiile membre. Este a treia competiție ca importanță în fotbalul european, după Liga Campionilor UEFA și UEFA Europa League.

**Formatul**

* 32 de echipe în faza grupelor, împărțite în opt grupe de câte patru echipe
* Primele două clasate din fiecare grupă se califică în faza eliminatorie
* Faza eliminatorie constă din șaisprezecimi de finală, optimi de finală, sferturi de finală, semifinale și finală
* Finala este un singur meci, jucat pe un teren neutru

**Istorie**

UEFA Conference League a fost înființată în 2021 ca o înlocuire pentru Cupa UEFA Intertoto. Prima ediție a competiției a fost câștigată de AS Roma.