Prince Faisal bin Fahad Cup

Cupa Prințului Faisal bin Fahd

Cupa Prințului Faisal bin Fahd este o competiție de fotbal din Arabia Saudită, organizată de Federația de Fotbal din Arabia Saudită. A fost fondată în 1974 și este a doua cea mai importantă competiție din țară după Cupa Regelui Salman.

Cupa poartă numele Prințului Faisal bin Fahd, care a fost ministru al tineretului și sportului din Arabia Saudită în momentul înființării competiției.

Formatul competiției s-a schimbat de-a lungul anilor, dar formatul actual este de 16 echipe, care sunt împărțite în patru grupe de câte patru. Primele două echipe din fiecare grupă avansează în faza eliminatorie, care constă în sferturi de finală, semifinale și finală.

Câștigătoarea Cupei Prințului Faisal bin Fahd se califică pentru Cupa AFC, competiția continentală de cluburi din Asia.

Cele mai de succes cluburi din istoria Cupei Prințului Faisal bin Fahd sunt Al-Ittihad și Al-Hilal, care au câștigat fiecare competiția de șase ori.