08/29 11:30 - Chelsea - Feminin vs Man City - Feminin 2-0

The Women's FA Community Shield was an association football competition in England. It was a national super cup, and the equivalent of the FA Community Shield in male football. It was the first competitive match of the football season. The match was contested between the champions of the FA Women's Premier League (FA Women's Super League in the 2020 edition) and the winners of the Women's FA Cup. When the league champions also won the FA Cup, the cup runners-up played the match.

The first Community Shield was contested in 2000, and lasted for eight years until 2008. In 2020, the competition was briefly revived for one edition and then ceased to exist again.

**Scutul Comunitar FA al Angliei pentru femei**

Scutul Comunitar FA al Angliei pentru femei este un meci anual de fotbal feminin care se dispută între campioana Ligii FA pentru femei și câștigătoarea Cupei FA pentru femei. Meciul se dispută la începutul sezonului și servește ca un meci de deschidere pentru noul sezon de fotbal feminin.

**Istorie**

Scutul Comunitar FA al Angliei pentru femei a fost creat în 2000 și a fost inițial cunoscut sub numele de Cupa FA Feminină. Primul meci a avut loc în 2001, când Arsenal a învins Doncaster Rovers Belles cu 5-1. Meciul a fost redenumit Scutul Comunitar FA al Angliei pentru femei în 2008.

**Format**

Meciul se dispută în 90 de minute și, dacă scorul este egal la sfârșitul timpului regulamentar, se joacă o prelungire de 30 de minute. Dacă scorul este încă egal după prelungiri, meciul se decide la loviturile de departajare.

**Deținători**

Arsenal este cea mai de succes echipă din istoria Cupei Comunității FA pentru femei, cu 16 titluri. Manchester United și Chelsea au câștigat ambele trofeul de câte 7 ori.

**Importanță**

Scutul Comunitar FA al Angliei pentru femei este un trofeu prestigios și este considerat un important indicator al succesului în fotbalul feminin. Meciul oferă echipelor oportunitatea de a începe noul sezon cu o victorie și de a-și demonstra ambițiile pentru întreaga campanie.