2005 Liebherr World Cup 2017

**Cupa Mondială Liebherr 2017**

Cupa Mondială Liebherr 2017, eveniment anual de tenis de masă, a avut loc la Liege, Belgia, în perioada 19-21 mai 2017. A fost cea de-a 21-a ediție a Cupei Mondiale Liebherr și a fost găzduită de Federația Internațională de Tenis de Masă (ITTF).

**Participanți:**

Turneul a reunit 20 dintre cei mai buni jucători de tenis de masă din lume, inclusiv:

**Format:**

Turneul a folosit un format eliminatoriu, cu 16 jucători calificați pentru faza eliminatorie. Cei patru jucători de top au primit calificări directe pentru sferturile de finală.

**Rezultate:**

Ma Long a câștigat turneul, învingându-l pe Fan Zhendong în finală cu scorul de 4-1. Timo Boll s-a clasat pe locul trei, iar Xu Xin pe locul patru.

**Repere:**

* Ma Long a câștigat Cupa Mondială pentru a șasea oară, un record.
* A fost prima dată când un jucător chinez a câștigat Cupa Mondială de trei ori consecutiv.
* Dimitrij Ovtcharov și Timo Boll au ajuns în semifinale, marcând prima dată în istoria Cupei Mondiale când doi jucători germani au ajuns în această fază.