AFF U22 Championship

Campionatul AFC U22 este o competiție bienală de fotbal organizată de Confederația Asiatică de Fotbal (AFC) pentru echipele naționale sub 22 de ani ale țărilor membre. Turneul a fost înființat în 2013 ca Campionatul AFC U22 și a fost redenumit Campionatul AFC U23 din 2021.

Turneul servește drept calificare pentru Jocurile Olimpice și Cupa Asiei AFC U23. Echipele care se clasează pe primele trei locuri în turneu se califică pentru Jocurile Olimpice, în timp ce echipele care se clasează pe locurile 1 și 2 se califică pentru Cupa Asiei AFC U23.

Campionatul AFC U22 se desfășoară din doi în doi ani, în ani impari. Turneul se desfășoară de obicei în luna ianuarie sau februarie și găzduiește 16 echipe. Echipele sunt împărțite în patru grupe de câte patru echipe, iar primele două echipe din fiecare grupă avansează în sferturile de finală.

Campionatul AFC U22 a fost câștigat de un număr de țări diferite, inclusiv Coreea de Sud, Japonia, Arabia Saudită și Qatar. Turneul a fost, de asemenea, o platformă pentru unii dintre cei mai buni tineri jucători din Asia, precum Son Heung-min, Takefusa Kubo și Akram Afif.

Campionatul AFC U22 este un turneu important în calendarul fotbalistic asiatic și oferă o oportunitate valoroasă pentru tinerii jucători de a concura la cel mai înalt nivel. Turneul este, de asemenea, o sursă de mândrie națională pentru țările participante.