Rugby Europe Trophy

Trofeul Rugby Europe este o competiție anuală de rugby în 15 organizată de Rugby Europe pentru națiunile europene aflate în al doilea nivel. Turneul a fost fondat în 2000 sub numele de Cupa Europeană a Națiunilor și a fost redenumit Trofeul Rugby Europe în 2014.

Turneul este format din șase echipe care joacă una împotriva celeilalte într-un format de fiecare cu fiecare. Echipa câștigătoare este cea care acumulează cele mai multe puncte în clasament. Echipa de pe ultimul loc este retrogradată în Cupa Rugby Europe, iar echipa câștigătoare este promovată în Campionatul Rugby Europe.

Trofeul Rugby Europe este un turneu important pentru națiunile în curs de dezvoltare, deoarece le oferă o șansă de a concura la un nivel înalt și de a se califica pentru Campionatul Rugby Europe. Turneul a fost câștigat de diverse echipe de-a lungul anilor, inclusiv Portugalia, România, Georgia și Rusia.