Ucraina - Cupa

Fixtures

DateRGazde vs Oaspeti-
05/15 15:00 1 Vorskla Poltava vs Sahtior Donetk View
Turneul de fotbal din Ucraina "Ucraina - Cupa" este o competiție anuală în care se înfruntă cele mai bune echipe de fotbal din Ucraina. Turneul a fost fondat în 1992 și de atunci a devenit o parte importantă a calendarului fotbalistic ucrainean.

Turneul este organizat de Federația Ucraineană de Fotbal și se desfășoară în sistem eliminatoriu, cu meciuri tur-retur. Echipa câștigătoare se califică în UEFA Europa League sau UEFA Champions League, în funcție de performanța sa în campionatul național.

Cele mai de succes echipe din istoria turneului sunt Dinamo Kiev, care a câștigat Cupa de 13 ori, și Șahtior Donețk, care a câștigat Cupa de 9 ori.

Turneul "Ucraina - Cupa" este un eveniment major în calendarul fotbalistic ucrainean și oferă fanilor șansa de a vedea cele mai bune echipe de fotbal din țară în acțiune.