Links
Wikipedia

Wikipedia - Copa de Guatemala

The Copa de Guatemala is the top knock-out club football competition in Guatemala. Since 2003, it is named Copa Centenario.

Cupa Guatemala este un turneu de fotbal din Guatemala, care reunește cele mai bune cluburi din țară. Turneul se dispută în fiecare an și este considerat cel mai important eveniment fotbalistic din Guatemala. Câștigătoarea Cupei Guatemala se califică pentru Liga Campionilor CONCACAF, cea mai importantă competiție de cluburi din America de Nord, Centrală și Caraibe.

Cupa Guatemala a fost înființată în 1991 și de atunci a fost câștigată de mai multe cluburi, inclusiv Comunicaciones, Municipal, Marquense și Deportivo Suchitepéquez. Cel mai de succes club din Cupa Guatemala este Comunicaciones, care a câștigat turneul de nouă ori.

Cupa Guatemala este un eveniment important în calendarul fotbalistic din Guatemala și este un spectacol de mare interes pentru suporteri. Turneul oferă o oportunitate pentru cluburile din Guatemala să concureze la cel mai înalt nivel și să își câștige un loc în Liga Campionilor CONCACAF.