Uganda - Super 8

Uganda - Super 8 este o competiție eliminatorie anuală de fotbal din Uganda, disputată între cele opt echipe cel mai bine clasate din Prima Ligă din Uganda. Este organizată de Federația de Fotbal din Uganda (FUFA) și sponsorizată de Nile Special.

Competiția a fost înființată în 2011 ca o modalitate de a oferi echipelor din Uganda mai mult timp de joc și de a crește popularitatea fotbalului în țară. Se desfășoară în mod obișnuit în pre-sezon, înainte de începerea Primei Ligi din Uganda.

Formatul turneului prevede un format eliminatoriu, cu sferturi de finală, semifinale și finală. Toate meciurile se dispută într-un singur meci, iar în caz de egalitate după 90 de minute, se joacă o prelungire și, dacă este necesar, o lovitură de departajare.

Campionatul inaugural al Cupei Super 8 din Uganda a fost câștigat de Express FC, care a învins-o pe Bunamwaya în finală. De atunci, KCCA FC a devenit cea mai de succes echipă din competiție, câștigând cinci titluri.

Cupa Super 8 din Uganda este o competiție populară care oferă echipelor din Uganda o oportunitate de a se pregăti pentru sezonul viitor și de a câștiga un trofeu. De asemenea, ajută la promovarea fotbalului în țară și la identificarea talentelor promițătoare.