Maldive - Cupa

Cupa Maldivelor este un turneu internațional de fotbal care are loc în Maldive. Turneul este organizat anual de Asociația de Fotbal din Maldive și se desfășoară de obicei în luna septembrie sau octombrie.

Cupa Maldivelor a fost înființată în 1987, iar prima ediție a fost câștigată de Maldive. De atunci, turneul a fost câștigat de o varietate de echipe, printre care India, Bangladesh, Sri Lanka și Nepal.

Cupa Maldivelor este una dintre cele mai prestigioase competiții de fotbal din regiune și se bucură de o mare popularitate în Maldive. Turneul este, de asemenea, o oportunitate valoroasă pentru tinerii jucători din Maldive de a-și prezenta talentul și de a-și câștiga un loc în echipa națională.

Câștigătorii Cupei Maldivelor se califică pentru Cupa Președintelui AFC, care este un turneu pentru cluburile care nu au reușit să se califice pentru Liga Campionilor AFC.

Cupa Maldivelor din 2022 va fi cea de-a 36-a ediție a turneului și va avea loc între 28 septembrie și 8 octombrie. Turneul se va desfășura pe patru stadioane din Malé, capitala Maldivelor.

16 echipe vor participa la Cupa Maldivelor din 2022, printre care echipele naționale din Maldive, India, Bangladesh, Sri Lanka și Nepal. Turneul va fi jucat într-un format cu eliminare directă, iar finala va avea loc pe 8 octombrie pe Stadionul Național din Malé.