Japonia - Cupa - Feminin

**Japonia - Cupa - Feminin**

Japonia - Cupa - Feminin este un turneu anual de fotbal feminin organizat în Japonia. Turneul a fost fondat în 1975 și este unul dintre cele mai vechi și mai prestigioase turnee de fotbal feminin din lume.

Turneul este deschis echipelor naționale și cluburilor feminine din întreaga lume. Formatul turneului a variat de-a lungul anilor, dar în prezent este o competiție cu eliminare directă cu opt echipe.

Japonia a câștigat Cupa de cele mai multe ori, cu 11 titluri. Alte țări care au câștigat turneul includ Statele Unite, Germania, Anglia și Suedia.

Cupa se desfășoară în general în timpul verii, iar finala are loc de obicei la Stadionul Național din Tokyo.

Turneul este un eveniment major în calendarul fotbalului feminin și atrage un număr mare de fani din întreaga lume.