Links
Wikipedia

Wikipedia - Spain Masters

The Spain Masters (Spanish: Maestros de España) is an annual badminton tournament held in Spain. This tournament is part of the BWF World Tour tournaments and is leveled in BWF World Tour Super 300.

Campionatul Spain Masters face parte din circuitul mondial de badminton al Federației Mondiale de Badminton (BWF), clasificat ca un turneu Super 300.

Turneul a fost inaugurat în 2019 și se desfășoară anual la Palacio de Deportes Carolina Marín din Huelva, Spania. Oferă puncte de clasament pentru jucătorii de top care participă, contribuind la calificarea lor pentru turnee majore, cum ar fi Campionatele Mondiale și Jocurile Olimpice.

Spain Masters prezintă o gamă largă de discipline, inclusiv simplu masculin și feminin, dublu masculin și feminin și dublu mixt. Jucătorii concurează în fazele de grup și eliminatorii pentru a determina câștigătorii în fiecare disciplină.

Turneul a atras participanți de top din întreaga lume, inclusiv campioni olimpici și mondiali. Carolina Marín, medaliata cu aur olimpic din Spania, a câștigat de două ori Spain Masters la simplu feminin, în timp ce Viktor Axelsen din Danemarca a câștigat de două ori la simplu masculin.

Spain Masters oferă o platformă pentru badmintonistii spanioli să concureze la cel mai înalt nivel și să câștige puncte de clasament pentru a se califica pentru evenimente internaționale. De asemenea, contribuie la popularitatea sportului în Spania, inspirând tinerii jucători și promovând un stil de viață sănătos.