Norvegia - Divizia 1

Links
Wikipedia

The Norwegian First Division is the second level of ice hockey in Norway. It is below EliteHockey Ligaen and above the 2. divisjon.

Turneul internațional de hochei pe gheață „Norvegia - Divizia 1” este o competiție de hochei pe gheață de rang inferior care are loc anual în Norvegia. Turneul este organizat de Federația Norvegiană de Hochei pe Gheață și face parte din calendarul competițional internațional al Federației Internaționale de Hochei pe Gheață (IIHF).

Turneul a fost fondat în 1999 și a fost inițial cunoscut sub numele de „Turneul internațional de hochei pe gheață al Norvegiei”. În 2012, turneul a fost redenumit „Norvegia - Divizia 1” pentru a se alinia cu sistemul de divizii al IIHF.

Turneul este deschis echipelor naționale din țările care nu fac parte din primele opt echipe ale clasamentului mondial al IIHF. Echipele concurează într-un format round-robin, iar câștigătoarea turneului este promovată în Divizia I Grupa A a Campionatului Mondial de Hochei pe Gheață al IIHF. Echipa clasată pe ultimul loc este retrogradată în Divizia II Grupa A.

Turneul „Norvegia - Divizia 1” este un eveniment important în calendarul hocheiului pe gheață internațional și oferă echipelor naționale din țările mai puțin dezvoltate în hochei pe gheață o șansă de a concura la un nivel înalt și de a se califica pentru Campionatul Mondial de Hochei pe Gheață.